Un cuento de Santa Maria (2018)

Emanuele Dainotti (Włochy)

Zwycięzca w kategorii Intermedialne Dzieło Sztuki

Międzynarodowy Konkurs na Intermedialne Dzieło Sztuki 2018

Un cuento de Santa María to 4-kanałowa instalacja stworzona podczas rezydencji artystycznej AIR MadreSelve w Montevideo (Urugwaj). Praca składa się z czterech historii ludzi pozbawionych nadziei, inspirowanych atmosferą powieści urugwajskiego pisarza Juana Carlosa Onetti. Akcja jego powieści dzieje się w wymyślonym mieście Santa María. Główne postaci dzieł są uwięzione w nihilistycznej, mrocznej pętli. Proporcje obrazu 4 kanałów powoli i stale zmieniają się do momentu, w którym obraz jest niemożliwy do oglądania dla widza.

Uzasadnienie werdyktu Jury

ICIA 2018 Jury: Izabella Gustowska, Ryszard W. Kluszczyński, Michał Ostrowicki / Sidey Myoo, Mirosław Rogala, Jeffrey Shaw

Praca ujęła jury doskonałą konstrukcją narracji i nowoczesnym wykorzystaniem środków ekspresji filmowej dla potrzeb 4 kanałowej prezentacji. Ascetyczna estetyka i minimalizm konstrukcji obrazu zostały w niej skonfrontowane z pełnymi namiętności, dramatycznymi relacjami międzyludzkimi, z dominacją problematyki genderowej.

Artysta

Emanuele Dainotti (ur. 1987 w Milanie, Włochy. Mieszka i pracuje w belgijskiej Antwerpii) jest artystą i filmowcem. Jego prace były pokazywane i nagradzane na wystawach i festiwalach takich, jak Museum of the Moving Image (Muzeum Ruchomego Obrazu) (USA); Luwr (Francja); Museu Nacional de Arte Contemporânea, Lizbona (Portugalia); Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Reykjavíku (Islandia); Rencontres Internationales Paris/Berlin (Francja); Museu de Arte Moderna do Rio de Janeiro (Brazylia); CGAI (Hiszpania); Festival Miden (Grecja); FIVAC (Kuba); Hudson Valley MOCA (USA). W roku 2018 wygrał „Międzynarodowy Konkurs na Intermedialne Dzieło Sztuki” organizowany przez Wydział Intermediów Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie oraz Fundację Rozwoju Sztuki Intermediów. W 2019 jury pod przewodnictwem Anisha Kapoora i Andy Rottenberg wręczyło mu nagrodę „Now You See Me” w paryskim Luwrze. W roku 2020 został jednym z artystów Loops Expanded, międzynarodowej sieci zajmującej się wystawianiem prac i badaniem konceptu oraz formy Pętli. Więcej jego prac znaleźć można na stronie dainottisette.wixsite.com/emanueledainotti.

360° VR wideo instalacja